Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu w ramach Projektu Piękna Nasza Polska Cała w maju wykonały następujące zadania:

1. Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty - wianki z polnych kwiatów
  2. Świętujemy 100 rocznicę urodzin naszego Patrona Jana Pawła II – dekoracja okien w domach.

8 maja obchodziliśmy online w naszej szkole Dzień Europejski. W tym roku zaprezentowano: Polskę i jej sąsiadów.  Na podstawie prezentacji multimedialnej, informacji i filmu uczniowie wzbogacili swoją wiedzę, dowiedzieli się o licznych ciekawostkach. Młodsze dzieci obejrzały dodatkowo film o Polsce i  symbolach narodowych oraz wykonały kartę pracy z zakodowaną flagą. Z kolei starsi uczniowie utrwalili nazwy stolic i wyszukali zdjęcia wybranych obiektów w stolicach państw sąsiadujących z Polską.

Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu w ramach Projektu Piękna Nasza Polska Cała w kwietniu wykonały następujące zadania:

1. Posiały owies - ozdobę na wielkanocny stół.
  2. Wykonały palmę według własnego pomysłu.
  3. 23 kwietnia wysłuchały legendy/baśni polskiej czytanej przez rodzica lub rodzeństwo w ramach Narodowego Czytania Legend i Baśni Polskich. Wykonały ilustrację przeczytanej legendy/baśni.

2 pażdziernika klasy I - III wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na wycieczkę do lasu na Szostaki. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż wszyscy odbyli autokarem. Na miejscu uczniowie uczestniczyli w zajęciach ornitologiczno - przyrodniczych zorganizowanych przez Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Podczas zajęć rozpoznawali głosy ptaków, mierzyli je, ważyli i zapisywali wyniki obserwacji. Poznali pracę ornitologa. Obserwowali przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Mogli się wspólnie pobawić, grać w piłkę oraz zjeść ze smakiem upieczone na ognisku kiełbaski. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wszyscy wrócili do szkoły.

Wrzesień to miesiąc, w którym włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.

Dlatego 23 września 2019r, pełni zapału uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na wielkie porządkowanie terenu wokół szkoły i nie tylko. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci oraz ochronne rękawiczki i chętnie ruszyli w teren.

Wierzymy, że prowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

18 września 2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką pokolenia Polskich Dzieci Wojny p. Stanisławą Gierczak.

Uczniowie kl. IV-VIII usłyszeli wojenne wspomnienia naszego gościa, dowiedziały się jak wyglądała sytuacja ich rówieśników w okresie II wojny światowej. Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji poświęconej dokumentowaniu wspomnień żyjących jeszcze Polskich Dzieci Wojny, w celu stworzenia wirtualnego Pamiętnika Pokoleń.

Uczniowie już drugiego 2 września 2019r. mieli okazję spotkać się z p. Stanisławą Gierczak w ramach akcji Przerwany Marsz.

12 czerwca 2019r. klasa III wraz z wychowawcą i rodzicami wybrała się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy rowerami. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się na drodze. Na miejscu odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Obok pięknego stawu zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy się wspólnie pobawić, pograć w piłkę, wspinać, obserwować pływające po stawie łabędzie i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki i kiełbasę pieczoną na ogniu. Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce.

7 czerwca 2019 roku, klasa III zaprezentowała ciekawą lekcję pod hasłem: Projekt „Ptasie Radio”. Przygotowania do niej trwały kilka tygodni. Grupa literacka pięknie czytała i recytowała utwory Juliana Tuwima (było na czym łamać język), grupa przyrodnicza przedstawiła samodzielnie opracowane informacje na temat ptaków występujących w utworze w postaci prezentacji multimedialnej, a grupa reklamowa przygotowała wcześniej plakat i zaproszenie na ten spektakl. Na widowni znaleźli się przedszkolacy, uczniowie klas młodszych i starszych, rodzice, nauczyciele i pan dyrektor. Lekcja zapewne podobała się zebranym, gdyż aktorzy – uczniowie klasy III -  otrzymali gromkie brawa.

Teresa Granda

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zamchu.